Mikro İhracat Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sayısız avantajı sebebiyle yurtdışına ürün göndererek ihracat yapmak isteyen üreticilerin sayısı da haliyle son dönemde oldukça arttı. Bu rehberde yurt dışına satış yapmak isteyen çoğu tedarikçinin karşısına çıkan “mikro ihracat nedir” sorusunun cevabından bahsedeceğiz. PTT, DHL, FedEx, TNT gibi ekspres kargo sağlayıcıları aracılığıyla gerçekleştirebileceğiniz mikro ihracat hakkında en çok merak edilenlerden biri olan çalışabileceğiniz kargo firmalarının fiyatları hakkında detaylı bilgiyi de içeriğimizde bulabilirsiniz.

mikro ihracat PTT fiyatları

Mikro ihracat nedir?

Kolay veya hızlı ihracat olarak da geçen mikro ihracat, kelimenin tam anlamıyla hızlı kargo yoluyla ağırlığı brüt 300 kg ve değeri 15.000 Euro’yu geçmeyen ürünlerin ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) ile gönderilmesidir. Aradaki prosedürleri ve masrafları oldukça azaltan bu yöntem ile birçok kobi son dönemde yurtdışına ihracat yapmaya başlamıştır.

ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) Nedir?

Mikro ihracat sürecinde ekspres taşıyıcılar olarak nitelendirdiğimiz KargomKolay, FedEx, DHL, TNT, UPS, PTT gibi firmalar tarafından elektronik ortamda düzenlenen beyannamedir. ETGB sayesinde gümrük müşavirine, fiziksel olarak düzenlenecek bir gümrük beyannamesine ihtiyacınız kalmadan TurkeyEx üzerinden yurtdışına ürün göndermeye başlayabilirsiniz.

mikro ihracat nedir

Hızlı İhracat Nasıl Yapılır?

Mikro ihracat yapmak isteyen kişi ve firmalar için başlangıç noktası, kendilerine ve ürünlerine uygun bir pazar bularak ürünlerinin potansiyel alıcılara ulaşmasını sağlamaktır. TurkeyEx, yurtdışına satış yapabileceğiniz ve tek tıkla mağazanızı açarak ürünlerinizi ekleyebileceğiniz bir pazar yeri olarak mikro ihracat yolculuğunuzun ilk noktası olabilir. Yazının ilerleyen kısımlarında bu konudan daha detaylı bahsedeceğiz. Çeşitli pazarlar üzerinden satış gerçekleştirildikten sonra ağırlığı ve ürün bedeli mikro ihracata uygun olan, yani 300 kg’den hafif ve 15.000 Euro’dan ucuz gönderiler paketlenerek ETGB düzenleme yetkisi olan FedEx, TNT, UPS, PTT, DHL gibi hızlı kargo taşıyıcılara verilir. Siz de basit bir şekilde yurtdışına kargo gönderir gibi rahatlıkla ihracat yapabilirsiniz.

Kolay İhracat Yaparken Gerekli Belgeler

Hızlı ihracat yaparken her ne kadar gümrük beyannamesi belirtmek gibi bürokrasilere takılmasak da belirtmemiz gereken belli başlıca belgeler bulunmaktadır. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse:

  • Dolaylı Temsil Yetki Belgesi
  • İş Emri (Mikro İhracatın Gönderi Bilgi Formu)
  • Maliye onaylı faturanın aslı
  • Yurtdışı için Türkçe faturayla tutarlı İngilizce fatura

Mikro İhracat Yapmak İsteyenler İçin Kargo Firmaları Tavsiyeleri

Hızlı ihracat yolculuğunuzda ETGB belgesini düzenleyerek ve yurtdışındaki müşterinize gönderinizi ulaştırarak işinizi oldukça kolaylaştıran birçok kargo firması bulunmaktadır. Bu noktada PTT’nin uygun fiyatları ve hızlı yapısı ile öne çıktığını söyleyebiliriz. Ancak DHL, TNT, UPS, FedEx gibi birçok alternatif ekspres taşıyıcı ile çalışabilirsiniz. Ayrıca ekspres taşıyıcılar ile çalışarak bireysel olarak ulaşacağınız fiyatlardan çok daha uyguna gönderim yapabilen ve kargonuzu size yakın yerel bir kargo şirketine teslim etmeniz sonucunda geri kalan tüm süreci yürüten KargomKolay gibi bir sağlayıcı ile de çalışabilirsiniz.

TurkeyEx olarak biz de yerli ve yabancı birçok farklı kargo firması ile çalışıyor, maliyetlerinizi düşürüyoruz. Daha detaylı bilgilendirme için Teslimat Kılavuzu ve Satıcı Ol sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

Dünyanın önde gelen kargo firmaları.

Mikro İhracat Gönderilerinde KDV İadesi Nasıl Alınır?

Geleneksel ve yüksek rakamlardaki ihracat yöntemleri hakkında bilgi sahibi olanlar, mikro ihracatta herhangi bir çıkış belgesi düzenlenmediği için KDV iadesi konusunda sıkıntı yaşayıp yaşamayacaklarını merak edebiliyorlar. Standart ihracat yöntemlerinde olduğu gibi hızlı ihracatta da KDV iadesi alabiliyorsunuz. KDV iadesi almak için tek yapmanız gereken ETGB ve faturanız ile maliyeye başvurmak. Sonrasında rahatlıkla KDV iadenizi alabilir, takıldığınız noktalarda mali müşavirinize başvurabilirsiniz.

TurkeyEx İle Mikro İhracatçı Olmak

TurkeyEx, yurtdışına satış yapmak isteyen satıcıların çeşitli kategorilerdeki potansiyel müşterilerine ulaşmasını sağlayan, tek tıkla mağazanızı oluşturarak diğer yerli pazar yerlerindeki ürünlerinizi aktarabileceğiniz yurtdışı odaklı bir pazar yeridir. TurkeyEx, sizin için mikro ihracat yolculuğunuzdaki ödeme alma sürecini kolaylaştırır, müşteriye ulaşma sürecinize mağazanıza özel reklam bütçesi ve optimizasyon destekleriyle katkıda bulunur ve uygun fiyatlı, hızlı kargo çözümleri sunar. Daha detaylı bilgilendirme ve hemen satıcı olmak için Satıcı Ol sayfamızı inceleyebilir, mağazanızı tek tıkla açabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu